- Kao što mu i ime kaže u pitanju je rak koji nastaje na donjem delu materice (grliću) . Bolest počinje usled promena u ćelijiama tkiva grlića materice koje krenu nekontrolisano da se umnožavaju.
- Bolest se uglavnom razvija tokom nekoliko godina i ne daje nikakve simptome sve dok ne stigne u uznapredovao stadijum. Skrining pregledi za rak grlića materice su jedini način da se takve promene nađu u ranim stadijumima, kada mogu lako da se odstrane, pre nego što se rak uopšte pojavi
- Redovni pregledi (skrining) imaju svrhu da otkriju rane promene, pre bilo kakvih simtoma, pre nego što prerastu u rak. U ranom stadijumu, tako otkrivene promene lako mogu da se otklone.
- Skrining se obavlja Papanikolau testom. U pitanju je kratak i bezbolan ginekološki pregled, tokom kojeg će Vaš ginekolog pažljivo, četkicom ili špatulom, prikupiti bris sa grlića materice. U tom brisu se nalaze i neke ćelije sa površine grlića materice. Taj uzorak se potom šalje u laboratoriju gde će biti analiziran pod mikroskopom u potrazi za ćelijama koje imaju abnormalne promene
- Papanikolau test se preporučuje jednom godišnje, svim devojkama i ženama u dobi od 20 do 65 godina života. Uz dogovor sa ginekologom, test može da se radi i jednom na 2-3 godine, ako su tri prethodna uzastopna rezultata bila normalna.
- Humani papillomavirus (HPV) je najvažniji faktor rizika za nastanak raka grlića materice. HPV može da prouzrokuje promene u ćelijama grlića materice, koje zatim mogu da prerastu u rak.
- HPV se najčešće prenosi seksualnim kontaktima. Taj virus je veoma rasprostranjen i većina odraslih ljudi će ga imati u jednom periodu života.
- Većina infekcija izazvanih HPV-om ne pokazuje simptome i prođe sama od sebe. Međutim, neke žene neće ozdraviti od infekcije HPV-om i kod njih je rizik da dobiju rak grlića materice povećan.
- Kao preventiva, danas postoji i vakcinacija koja smanjuje rizik pojave raka grlića materice, ali skrining pregledi i dalje ostaju potrebni.
- Zajedno- skrining i vakcinacija, biće najefikasnija zaštita od raka grlića materice.
Priredio: Mr ph. spec Ljubica Radoš